Kağıt Tasarım Atölyesi

Çocukların aktif katılımıyla ahşap ve kağıtta çok fazla basit makine, zeka oyuncakları, mekanik oyuncaklar, mimari tasarımlar üretilebileceğini gördük. Bu aşamada matematik ve geometri konularında ek destek olmak ve sanatsal yaratıcılığın önünü açmak amacıyla kağıt da ise origami, kirigami ve quilling sanatı da atölyemize eklenmiştir. Gilika çocukların hayalindeki araştırma ve öğrenme atölyesidir.

Origami
 • Origami, kâğıdı yapıştırıcı ve makas kullanmadan sadece katlayarak çeşitli figürler oluşturma sanatıdır.
 • Günümüzde, origami; matematik, yaratıcılık, görsel algı ve küçük kas becerileri içeren eğitsel bir kaynak olmasından dolayı çeşitli sektörlerde tekrar kullanılmaya başlamıştır.
 • Origami’de katlama süreci çocuklara açı, köşe, kenar ve köşegenlerin geometrik değişimlerini gösterir.
 • Katlama örüntülerinin tekrarlanması ise çocuğun sosyal gelişimi açısından önemli olan sabırlı olma, bekleme ve sonuca ulaşma, bir işi tamamlama becerilerini gerçekleştirmesine yardımcı olan çok önemli bir araçtır.


Kirigami
 • Kağıdı keserek şekil verme sanatına Japonca’da “Kirigami” – Kirigami, Japonca "kiru" (kesmek) ve "gami" (kâğıt) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelmiş olup kesme işleminin de kullanıldığı kağıt katlama sanatına verilen addır.
 • Kirigami, tek kağıdın değişik sayılarda katlama ve kesme sanatı olması nedeniyle, bu yolla elde edilen şekillerin simetrik olması, matematik ve mimarlık gibi benzer alanlarda yaratıcılığın arttırılması ve kavramların yerleştirilmesi konularında katma değer kazandırmaktadır.


Quling-Kağıt Telkari
 • İngilizcede «quilling» ( kvillinga) kelime olarak "tüy" "mızrap" yada "makaraya sarmak" anlamınada gelir. Quilling kağıdı ince şeritler halinde keserek rolo yapma ve şekilendirme sanatıdır.
 • Kağıt kıvırma teknikleri ve yaratıcı tasarımların geliştirilmesine olanak veren tasarımlar için eğitimlere katılabilirsiniz.


Amaç
 • Bireylerin, hayal gücü ile fiziki olanak ve kabiliyetlerinin imkan verdiği ölçüde, kendini ifade etmesinin ve duygularını anlatmasının bir yolu olan kağıt sanatını, Türkiye’de eğitim kurumları ve atölyeler aracılığıyla tanıtmak ve yaygılaştırmak.


Kazanımlar
 • Kağıt tasarım faaliyetleri tekrar eden eylemlerle şematik öğrenmeye örnek oluşturur.
 • Çocuklar bu tür faaliyetleri yaparken diğer insanlarla iletişim kurmayı, gözlem ve işbirliği yapmayı, yardımlaşma duygularını geliştirir.
 • Çocuklar kendi eserleri olan bir ürün ortaya çıkardıklarında duygusal olarak tatmin olma ve çevrelerindekiler tarafından kabul edilme gereksinimlerini karşılarlar.
 • Sanatsal bir ürün ortaya koymak çocuklara düşünce ve duygularını bir eserle ifade etme şansı vererek onların kendilerine güven duymalarını geliştirir.
Kağıt Makine Teçhizat
Kesim Ve Kabartma Kalıpları
Kirigamisan Kesim Kalıpları

Binden fazla farklı 3 boyutlu şekillerin yaratılabileceği Kirigamisan yapboz eğitsel parçaları Gilika Çocuk Tasarım Atölyesi tarafından tasarlanmış ve çocukların eğitimi için kullanılmaktadır.
Parçalı Kirigami, yapıştırıcı kullanmadan birden çok kağıdı birbirine takarak çeşitli şekiller yapma sanatıdır.Yapboz oyuncaklara benzeyen parçalı kirigami, özellikle 3 boyutlu düşünce yeteneğinin kazadırılmasında etkili bir araç olarak kullanılabilir.

Daha fazla kalıp ve bilgi için Jeart-Türkiye web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Örnek Kağıt Atölyesi ve Çalışmalar